Books

Collection by Rania Nigraspecio

31 
Pins
 • 
8 
Followers
Rania Nigraspecio
  Good Company, Diy Home Decor, Reading, Books, Livros, Libros, Word Reading, Book, Book Illustrations

Δακρυσμένα φεγγάρια

Δακρυσμένα φεγγάρια Ήταν λίγο πριν πάρει τη μεγάλη απόφαση. Ήταν 10 Οκτωβρίου. Μέρα σημαδιακή όπως κάθε δέκα στη ζωή της εκεί στη Βιέννη. Ξαπλωμένη στο χειρουργικό τραπέζι αφέθηκε στην παραζάλη του υγρού αναισθητικού. Το φως από πάνω της έγινε φεγγάρι που δάκρυσε. Ήθελε να θυμηθεί ποια ήτανε. Πάλευε με το χθες και το σήμερα. Το υγρό στο αριστερό της χέρι άρχισε να κυλάει ζεστό ώσπου έφτασε στα κύτταρα του μυαλού της. Μα δεν άγγιξε τα δέκα γαλάζια κύτταρα της ψυχής της. Αυτά τα κύτταρα που…

Θέλω+να+σε+τρομάξωΑπό+το+πλουσιόσπιτο+της+Βιέννης+όπου+μεγάλωσε+μέχρι+το+μικρό+πέτρινο+σπίτι+σε+ένα+χωριό+της... Reading Lists, Books, Movies, Movie Posters, Painting, Livros, Films, Libros, Playlists

Θέλω να σε τρομάξω

Θέλω να σε τρομάξωΑπό το πλουσιόσπιτο της Βιέννης όπου μεγάλωσε μέχρι το μικρό πέτρινο σπίτι σε ένα χωριό της δυτικής Μάνης, η Ελένη, ακολουθώντας αντίστροφη πορεία απ’ αυτήν του παππού και του πατέρα της, πραγματοποιεί το πιο δύσκολο ταξίδι, μέσα στους κινδύνους και στις καταστροφές που προκαλεί ο πιο ανελέητος πόλεμος που γνώρισε η ανθρωπότητα. Έχοντας μέχρι τότε βολευτεί στη ρουτίνα μιας άνετης καθημερινότητας, θα διαβεί τα μονοπάτια της αγωνίας και του φόβου όταν καταλάβει ότι ο μόνος…

Δες εδώ αναλυτικά! Book Lovers, Books To Read, Disney Characters, Fictional Characters, Literature, My Favorite Things, History, Reading, Movie Posters

Όταν οι γυναίκες τολμούν

Όταν οι γυναίκες τολμούν - Συγγραφέας: Κωνσταντούρου Μαρία - ISBN: 9789601419770

Οκτώβριος+1940.+Η+μικρή+Ελίζα+ζει+στη+Βιέννη+με+την+οικογένειά+της,+όταν+αναγκάζεται+να+εγκαταλείψει+το+σπίτι+της... Railroad Tracks, Books, Outdoor, Livros, Libros, Outdoors, Book, Outdoor Games, Book Illustrations

Προσφορές Παιδικών Βιβλίων :: Βιβλία για παιδιά 9 - 11 ετών :: Ένα κορίτσι στο Άουσβιτς

Οκτώβριος 1940. Η μικρή Ελίζα ζει στη Βιέννη με την οικογένειά της, όταν αναγκάζεται να εγκαταλείψει το σπίτι της και να μεταφερθεί στη Βαρσοβία, όπου οι Ναζί απομονώνουν τους Εβραίους σε γκέτο. Στη συνέχεια θα βρεθεί στο στρατόπεδο συγκέντρωσης του Άουσβιτς. Από τις σελίδες του ημερολογίου της περνούν στιγμές και γεγονότα της θηριωδίας που στιγμάτισε την ιστορία της ανθρωπότητας, όμως εκείνη θα αγωνιστεί να κρατήσει για πάντα ζωντανή την ελπίδα... Το ημερολόγιο ενός κοριτσιού που επέζησε…

"Freud's Mistress" by Karen Mack & Jennifer Kaufman *For fans of The Paris Wife, Loving Frank, The Other Boleyn Girl and Shanghai Girls . a novel inspired by the true-life love affair between Sigmund Freud and his sister-in-law, Minna Bernays. New Books, Good Books, Books To Read, The Paris Wife, Best Summer Reads, Kindle, The Other Boleyn Girl, Memoirs Of A Geisha, Beach Reading

Αποτελέσματα αναζήτησης για: «h erwmenh toy froynt» - Εκδόσεις Ψυχογιός

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΨΥΧΟΓΙΟΣ - Δημιουργούμε βιβλία για αναγνώστες με απαιτήσεις! Ξένη λογοτεχνία - Ελληνική λογοτεχνία - Παιδικά Βιβλία - Harry Potter

Εξώφυλλο - ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΝΕ Books, Movies, Movie Posters, Livros, Films, Libros, Film Poster, Popcorn Posters, Book

Αποτελέσματα αναζήτησης για: «ola kala tha mas pane» - Εκδόσεις Ψυχογιός

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΨΥΧΟΓΙΟΣ - Δημιουργούμε βιβλία για αναγνώστες με απαιτήσεις! Ξένη λογοτεχνία - Ελληνική λογοτεχνία - Παιδικά Βιβλία - Harry Potter

Εξώφυλλο σε μεγάλες διαστάσεις - ΜΕΡΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ Greek Numbers, Literature Books, Music Film, Alexandria, Egypt, Novels, Culture, Reading, Classy

ΜΕΡΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Στην Αλεξάνδρεια των αρχών του εικοστού αιώνα η πολυγλωσσία της καθημερινότητας, το πολυφυλετικό πανηγύρι, ο γρήγορος πλουτισμός αλλά και η εξίσου αιφνίδια πτώση έχουν τους δικούς τους κανόνες, τους οποίους οι Αλεξανδρινοί γνωρίζουν καλά. Κάπου στο βάθος

Εξώφυλλο σε μεγάλες διαστάσεις - ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΝΕΙΛΟΥ Books To Read, Reading, Movie Posters, Livres, Film Poster, Word Reading, Popcorn Posters, Film Posters, Poster

ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΝΕΙΛΟΥ

Σ'' αυτό το τρίτο βιβλίο της Τριλογίας του Καΐρου, σημαίνει για όλους "η ώρα της αλήθειας". Ο Μαχφούζ απομυθοποιεί την πίστη σε ιδέες και τρόπους ζωής, ακυρώνει τα όνειρα και τις φαντασιώσεις των ηρώων και προσγειώνει τους πάντες στην πραγματικότητα. Έτ

Δες εδώ αναλυτικά! Gary Chapman, New York Times, Books, Livros, Libros, Book, Book Illustrations, Libri

ΟΙ 5 ΓΛΩΣΣΕΣ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

Οι 5 γλώσσες της αγάπης - 2η έκδοση - Συγγραφέας: Chapman Gary - ISBN: 9789604617005

Τα βιβλία του 2019 - Page 10 of 12 - Little Hope Flags Self Improvement, Self Help, Book Reviews, Books, Flags, Livres, Livros, Libros, Book

ΠΩΣ ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΠΟΥ ΖΟΥΣΕ ΣΤΟΥΣ ΘΑΜΝΟΥΣ

Κι αν ο… δύσοσμος άστεγος που κάθεται στο διπλανό παγκάκι είναι τελικά ο άντρας των ονείρων σου; Η Τζούλια είναι μια νεαρή Σουηδέζα που ζει με τον γάτο της Όπτιμους στη Βιέννη. Μπορεί να μη ζει ακριβώς τη ζωή που θα ήθελε, αλλά είναι θετικό κορίτσι και ε

Δες εδώ αναλυτικά!

ΤΑ ΨΗΛΑ ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ

Τα ψηλά βουνά της Πορτογαλίας - Συγγραφέας: Martel Yann - ISBN: 9786180116755

Δες εδώ αναλυτικά! Donia, Reading, Memes, Books, Movie Posters, Art, Google Play, Livros, Art Background

ΕΡΩΤΑΣ ΦΩΤΙΑ

Έρωτας φονιάς - Συγγραφέας: Νικολούλη Αγγελική - ISBN: 9789600361391

Εξώφυλλο - Ο ΒΙΟΛΟΝΙΣΤΑΣ Books To Read, My Books, Love Book, Book Quotes, My World, Happy Life, Book Lovers, Inspirational Quotes, Reading

Ο ΒΙΟΛΟΝΙΣΤΑΣ

Μια ιστορία αγάπης που ξεκινά ένα Χριστουγεννιάτικο βράδυ σε κάποιο δρόμο της Αθήνας. Μια μοιραία συνάντηση που φέρνει κοντά έναν δεξιοτέχνη βιολονίστα και μια πάμπλουτη κληρονόμο. Έτσι θα αρχίσει να ξετυλίγεται ο μίτος μια απίστευτης ιστορίας τεσσάρων γε

Εξώφυλλο - ΤΡΕΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ Dinosaur Stuffed Animal, Books, Animals, Livros, Animales, Libros, Animaux, Book, Animais

Αποτελέσματα αναζήτησης για: «treis palies istories» - Εκδόσεις Ψυχογιός

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΨΥΧΟΓΙΟΣ - Δημιουργούμε βιβλία για αναγνώστες με απαιτήσεις! Ξένη λογοτεχνία - Ελληνική λογοτεχνία - Παιδικά Βιβλία - Harry Potter

Εξώφυλλο σε μεγάλες διαστάσεις - Ο ΔΡΟΜΟΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΑΛΑΤΙ My Books, Movies, Movie Posters, Films, Film Poster, Popcorn Posters, Cinema, Film Books, Film Posters

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΑΛΑΤΙ

Η ΤΡΙΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΪΡΟΥ είναι η περιπέτεια της οικογένειας του Άχμαντ ελ Γκαουάντ, αλλά μαζί και η περιπέτεια ιδεών και ιδεολογιών στα χρόνια του Μεσοπολέμου, χρόνια κρίσιμα για όλη την ανθρωπότητα. Μέσα από συνταρακτικά επισόδια με ήρωες τα μέλη μιας οικο

Δες εδώ αναλυτικά! Best Wordpress Themes, Book Collection, Bibliophile, Nonfiction, Literature, Writer, Reading, Books, Movie Posters

Νυχτερινό τρένο για τη Λισαβόνα

Νυχτερινό τρένο για τη Λισαβόνα - Συγγραφέας: Mercier Pascal - ISBN: 9789604530564